Kök Hücre Nakli

Kök Hücre Nakli Nedir, Ne İşe Yarar?

Son yıllarda kliniğimizde ve bir çok merkezde yapılmaya başlayan ve popüler olmaya başlayan biyolojik tedavilerde önümüzdeki yıllarda daha da çok gündemde olacak tedaviler olacaktır. Aslında hazırlanan bu hücreler, tıbbi iyileşmeyi sağlayacak o dokuya has gerçek tamamen iyileşmeyi sağlayacak kök hücreler değildir, aslında başkalaşmamış kök hücrelerdir. Bu bilim ve araştırmalar sonrası çözüme kavuştuğu zaman gerçek kök hücrelerle biyolojik tedaviler diğer tedavilerin asıl yerini alacaktır. Bu hücreler aktif ve canlı ise başkalaşma sonrası dokudaki yani kıkırdak hasarını onaracak proteze gidişatı yavaşlatacaktır.

Bu yöntemle tedavilerde aslında vücudumuzda olan ve daha çok genç yaşlarda sayıları ve fonksiyonları azalan yeni hücreler üretme yetisi olan, aslında hücrelerin başlangıcı olan kök hücreleri vücudun çeşitli yerlerinden (karın yağı, leğen kemik iliği) alınan örneklerden izole edilip tekrar problemli olan eklemlere tamir amacı için enjekte edilmesidir.

Bu yöntemlerden birincisi leğen kemiğinden lokal veya genel anestezi ile bu hücrelerin yoğun olduğu yerden bir miktar alınıp, bu bölgede yeterinde örnek almak yeterince kısıtlı olduğundan ve ameliyat sonrası ağrı nedeniyle, genellikle daha popüler olan karın yağından genel anestezi altında yeterince alınan örnekleri özel cihazlar ile ana hücreleri izole edip tekrar eklem içine verilmektedir. Bu hücreler özellikle yaşı daha genç olan hastalarda daha iyi sonuç vermektedir. Etkiyi artırmak için takiben 2 ayrı seans PRP’de yapılmasını öneren ekoller mevcuttur.

Hastaların takibi ile 6 ay-1 yıl ara ile hastanın kliniğine göre tekrarlanmalıdır. Kuşkusuz diğer genel önlemler kilo verme, diz çevresi ksları çalıştırma, yere çözelme ve sert zeminde yürüyüşlerde kaçınılmalıdır, doktorunuzun önerdiği diğer tedavilere devam edilmelidir. Bu uygulamalar biyolojik olarak iyileşmeye destek ve proteze gidişi yavaşlatma için önemli adımlardır.

DİKKAT! Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İLETİŞİM

  Adınız (zorunlu)

  Epostanız (zorunlu)

  Konu

  İletiniz (zorunlu)

  Güvenlik Sözcüğü (zorunlu)

  captcha