Kalça ve Diz’de Eklem Sertliği, Kireçlenme ve Protez Ameliyatları-1

Günümüz toplumunda yaş ortalamasının artması, vücut ağırlık artışı ve hareketin azalması nedeniyle, çeşitli eklemlerde genellikle kalça, diz ve bel’de eklemlerde bozulmalar, halk arasında kireçlenme denilen, tıbbi adı artroz olan hastalık meydana gelmektedir. Yaş ve hareketin azalmasına ek olarak geçirilen bir kaza veya kırık, doğuştan olan kalça çıkığı, romatolojik hastalıklar sonrasında artroz gelişebilmektedir.

Artroz’un öncelikle oluşumunu engellemek tedavide kuşkusuz birinci basamaktır. Özellikle 40’lı yaşlarda başlayan osteoporozun da tedavisinde esas olan hareket çok önemlidir. Genel olarak bu yaş hastalar’da yaş 50’li yaşlarda ek hastalıkları da mevcuttur. Bunlardan diyabet ve hipertansiyonun da tedavisinde egzersiz bulunmaktadır. Her yaşa göre yapılacak en ideal egzersiz bu eklemlere de yük bindirmeyecek şekilde, artık bir çok yerde bulunan parklarda düz ve yumuşak zeminlerde yürüyüş, imkanı bulunan kişilerde özellikle yaz aylarında güneşle temasın etkisiyle yüzme en güzel terapidir.

Artroz tedavisinde asıl olan ana tedavi basamaklarından biride kuşkusuz vücut ağırlığıdır. Vücut ağırlığının fazla olması tüm tedavileri ve özellikle ileri safhalarda yapılacak olan protez ameliyatlarını olumsuz etkileyecektir. Bu açıdan bir diyetisyen’den yardım almak en iyi çözüm olacaktır.

Artroz’un ilerlemesi ile ağrıda artacaktır, ilk safhalarda eklemlere yönelik egzersizlerle birlikte fizik tedavi uygulamaları ve bir takım antienflamatuar ve analjezik ilaçlar başlanabilir. Günümüzde piyasada satılan bir çok destek tedavisi bulunmaktadır. Bu karmaşık tedavilerde asıl olan bu ürünleri kullanırken vücudunuzdaki diğer organların bundan etkilenmemesi ve zarar görmemesidir. Bu ürünlerin ne yazık ki hiç birinde biyolojik ve bilimsel olarak net ve güvenli kullanımı hakkında bilgi yoktur, bunlara kullanmak ve tedavi edici özellikleri soru işaretidir. Bunlardan sadece GLUKOZAMİNE, CHONDROİTİN SULFAT VE MSM bileşimi hakkında bir çok olumlu bilimsel çalışma mevuttur, tabiki tablet kullanmak ameliyat gibi tedavilere göre daha kolaydır, fakat bir yandan da böbrek ve kalp gibi bir çok organın hasar görebileceği risk mevcuttur. Bir uzman’ın önereceği ürünler kullanılmalıdır.

Artroz’un ilerlemesi ile gelişen teknolojiler ile artık bir çok biyolojik iyileşmeye yönelik tedavi mevcuttur . Bu tedaviler PRP, ön kök hücre nakli tedavisi ve yaşı ileri olan hastalarda hyaluronik asit iğneleri kullanılmaktadır. Bu tedaviler için bir uzman tavsiyesi alınmalı, bu tedavilerin seçilmiş hasta grubunda faydası olacağı bilinmelidir.

SAĞLICAKLA KALIN

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Ankara
Prof. Dr. Bülent Bektaşer

DİKKAT! Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


”Eklemlerde Kireçlenme Tedavisinde Biyolojik Yöntemler; PRP, Kök Hücre Nakli” hakkında merak ettiklerinizi Koru Ankara Hastanesi Ortopedi Uzmanı Prof.Dr. Süleyman Bülent BEKTAŞER Facebook canlı yayında Esma ÖZAKIN’ın sorularıyla yanıtladı.

LÜTFEN DİKKAT! Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.