Kalça ve Diz’de Eklem Sertliği, Kireçlenme ve Protez Ameliyatları-3

Diz ve kalça artrozunda(kireçlenme) tüm biyolojik ve ameliyatsız tedaviler tamamlandıktan sonra hasta günlük hayatını devam ettiremiyor.

KALÇA VE DİZDE EKLEM SERTLİĞİ,KİREÇLENME ( ARTROZ )
VE PROTEZ AMELİYATLARI TEDAVİ BÜLTENİ 3

Örneğin günlük ihtiyaçları için tuvalet gidemiyor ağrıları geçmiyor ve dışına çıkamıyorsa artık protez ameliyatlarını düşünmek gereklidir.

Artık gelişen teknoloji ile bu ameliyatlar artık tıbbi olarak daha güvenli yapılmaktadır. Örneğin anestezi biliminin sayesinde bu ameliyatlar bel anestezileri (spinal, epidural anesteziler ) ile yapılmakta hast 2-3 saat gibi bir süre sonra ağızdan su ve ilaçlarını almaya başlamakta, uyumlu hastalarda erken hareket ve yürüme egzersizleri başlanabilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı epidural anestezi ile belden verilecek ilaçlarla çok aza inmiş olup hastanın daha rahat harekete geçmesini sağlamaktadır. Diğer anesteziler sonrası ağrı pompları ile damar yolu ilaçlar ağrıyı tama yakın azaltmakta ve hasta konforu en üst düzeye ulaşmaktadır.

Protez ameliyatları sonrası genellikle en çok soruda yapılan protezlerin ömrüdür. Yeni teknolojiler sayesinde son yıllarda artık protezlerin sağ kalım süresi 20-25 yıllara uzamıştır. Bu problemlerin de ilerleyen yaşta olduğu düşünürsek bu süre çok iyi bir süredir.

Ameliyat sonrası bakım ve fizik tedavi uygulamaları sonrası hastalar daha hızlı ayağa kaldırılıp, eskiye oranla genellikle 1.2 ay destekler yürüteç, koltuk değneği, baston kullanımı sonrası desteksiz yürüyüşe geçebilmektedir.

Ameliyat sonrası sorun çıkma riski (enfeksiyon, gevşeme, protez çevresi kırıklar) olası ameliyat sonrası risklerdir. Bu riskler artık son derece %1-3 oranına azalmıştır.

Günümüz çağında hareket hayattır sözünden yola çıkılıp günlük hayatı cehenneme çeviren ağrılar için artık uygun tedaviler sonrası bu sıkıntılardan artık güvenle kurtulabilirsiniz.

SAĞLICAKLA KALIN

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Ankara
Prof. Dr. Bülent Bektaşer

DİKKAT! Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


”Eklemlerde Kireçlenme Tedavisinde Biyolojik Yöntemler; PRP, Kök Hücre Nakli” hakkında merak ettiklerinizi Koru Ankara Hastanesi Ortopedi Uzmanı Prof.Dr. Süleyman Bülent BEKTAŞER Facebook canlı yayında Esma ÖZAKIN’ın sorularıyla yanıtladı.

LÜTFEN DİKKAT! Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.